Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi Çalışma Grubu | Çalışma Grupları Forumları | Forum

Avatar

Üye olmak isteyebilirsiniz
guest

sp_LogInOut Oturum Aç sp_Registration Kayıt ol

Kayıt ol | Parolanızı mı kaybettiniz?
Gelişmiş Arama

— Forum Kapsamı —
— Match —

— Forum Seçenekleri —

Aramalar için kelime uzunluğu en az 4 karakter - aramalar için kelime uzunluğu en çok 84 karakter

sp_Feed Başlık RSS'i sp_TopicIcon
Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi Çalışma Grubu
3 Şubat 2015
13:49
Avatar
sitap
Yönetici
İleti Sayısı: 12
Üyelik Tarihi:
15 Temmuz 2014
sp_UserOfflineSmall Çevrimdışı

Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi Çalışma Grubu'na Hoşgeldiniz. Bu foruma katılabilmek için öncelikle SİTAP'a bireysel ya da kurumsal üye olmalısınız.

Hemen hemen her gönüllü kuruluş, gönüllü çalışmalarda mevcut yasal çerçeve ve uygulama pratikleri bağlamında birçok alanda zorluklar, engeller ve hatta hukuksal konularla karşı karşıya gelmiştir. Çok geniş ve disiplinler arası bir alanı kapsamasına karşın mevzuatla bağlantılı olan bazı önemli tartışma konularını somut örneklere dayandırarak belirlenmesi ve düzenleme önerilerinin bunlar üzerinden hazırlanması hedeflenmektedir.

4 Mart 2015
16:41
Avatar
mag vakfi
Moderatör
Bireysel Üyeler

Kurumsal Üyeler
İleti Sayısı: 3
Üyelik Tarihi:
23 Ekim 2014
sp_UserOfflineSmall Çevrimdışı

Arkadaşlar,
Ülkemizde afet mevzuatı I,le ilgili olarak ciddi boşlukların olduğu bir gerçek. Özellikle, sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin afet yönetimi içerisinde yer almasını sağlayacak, katılımcılığı teşvik eden, karar alma mekanizmalarında bu kuruluşlar aracılığı ile toplumun tüm kesimlerinin sesini duyurabildiği düzenlemelerin yapılması gerekiyor.
Öte yandan, gönüllü kuruluş ve kişilerin afet yönetimi içerisinde yer alması konusunda düzenleme yapılması gerek kamu kurumları gerekse gönüllü kuruluşlar açısından yıllardır üzerinde konuşulan ve bir türlü sonlandırılmayan bir konu. Konu ne yazık ki eninde sonunda akreditasyon bağlamında sıkışıp kalıyor ve mevcut yaklaşımla fazla bir yerlere de gidemiyor.
Geçtiğimiz Ocak ayında Ankara'da AFAD tarafından düzenlenen bir çalıştayda mevzuat konusu da ele alındı. Bu çalıştayda yapılan 2 sunuma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Bu sunumlardan bir tanesi, Sayın Yavuz Selim Akkoç’un ülkemizdeki afet mevzuatının gelişimi üzerine bir referans sunumu. Diğeri ise Sayın Ali Uslu Şahin tarafından gerçekleştirilen “Bir Kamu Hizmeti olarak Afet Yönetimi”nin irdelendiği bir sunum. Bu sunumlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. (adresi kopyalayıp yeni bir sekmede açın)
Afet mevzuatının gelişimi: http://sitap.org/wp-content/up.....lisimi.pdf
Bir Kamu Hizmeti olarak Afet Yonetimi: http://sitap.org/wp-content/up.....netimi.pdf

Önümüzdeki günlerde bu sunumlar üzerinden tartışmak umuduyla sevgi ve selamlar.

18 Mayıs 2015
15:49
Avatar
mag vakfi
Moderatör
Bireysel Üyeler

Kurumsal Üyeler
İleti Sayısı: 3
Üyelik Tarihi:
23 Ekim 2014
sp_UserOfflineSmall Çevrimdışı

Arkadaşlar yanılmıyorsam AFAD Başkanlığı tarafından geliştirilen bir akreditasyon sisteminin pilot uygulaması yakın tarihlerde hayata geçirilecek. İlgili yönergelerin hazırlandığı söyleniyor.Bu konuda geçmişte sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bazı toplantılar yapılmıştı. Ancak, en azından biz çalışmaların ileri aşamalarında nasıl gelişme kaydedildiği konusunda hemen hemen hiç bir bilgiye sahip değiliz. Bu konuda tartışmaya açılmış herhangi bir taslak metin var mı? AFAD sitesinde Afet alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını doğrudan ilgilendiren çok önemli bir aşama. Bu konuda bilgisi olanların bu forum aracılığı ile bilgilerini ve düşüncelerini paylaşmalarını öneriyorum. Çalışma grubumuzun daha kapsamlı olarak yasal çerçeve üzerine yapacağı tartışmalarda çok yaralı olacaktır. Kaygım;
-Gönüllü hak ve sorumlulukları
-Çalışma mevzuatındaki düzenlemeler
-Gönüllünün korunması, teşvik edilmesi konusunda yasal düzenlemeler vb
düzenlemeler yapılmadan bir akreditasyon uygulamasına gitmenin sakıncalar doğurabileceği yönündedir.

18 Mayıs 2015
16:46
Avatar
mavikalem zeynep
New Member
Bireysel Üyeler
İleti Sayısı: 1
Üyelik Tarihi:
18 Mayıs 2015
sp_UserOfflineSmall Çevrimdışı

Merhaba,
Evet bu konu bir suredir AFAD Baskanligin gundeminde diye biliyorum ben de.
Bilgi Edinme Hakki cerceveside, Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi Çalışma Grubu olarak AFAD'dan bu konuda yazili basvuruda bulunmayi dusunur musunuz?

Bir de pilot uygulama olursa, uygulamadaki aksakliklar dikkate alinmasi icin SITAP olarak geribildirim verilmesi onemli olacaktir diye dusundum.
Bakalim, uygulama hakkinda ayrintili bilgisi olan arkadaslarimiz var mi?

4 Eylül 2015
13:26
Avatar
evren emek
Yönetici
İleti Sayısı: 7
Üyelik Tarihi:
23 Temmuz 2014
sp_UserOfflineSmall Çevrimdışı

Merhabalar,

TÜSEV, STGM ve YADA işbirliğiyle Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişimi ve Sivil Toplum – Kamu İşbirliğinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Sivil Topluma Aktif Katılım: Uluslararası Standartlar, Ulusal Mevzuattaki Engeller, Öneriler başlıklı bir rapor yayınlandı. Gökçeçiçek Ayata ve Ulaş Karan'ın yazarlığını yaptığı rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Rapor: http://sitap.org/wp-content/up......09.15.pdf

Forum Zaman Dilimi:Europe/Istanbul

En Çok Çevrimiçi:11

Şu Anda Çevrimiçi:
1 Misafir(ler)

Şu Anda Bu Sayfayı Görüntüleyenler:
1 Misafir(ler)

En Çok İleti Gönderen Üyeler:

minikkus: 2

zaferkirac: 2

ayberk: 1

mavikalem zeynep: 1

Üye İstatistikleri:

Guest Posters: 0

Members: 269

Moderators: 35

Admins: 3

Forum İstatistikleri:

Gruplar:1

Forumlar:1

Başlıklar:3

İletiler:11

En Yeni Üyeler:

Domnisa, otetz, Yagmuraykul, Auridorasom, Allenekam, SidneyGuess, kwekuaman, kubra, elifdere, Maricelasom

Moderatörler:Hayata Destek Derneği / Support To Life: 1, Turkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dernegi: 0, MaviKalem: 0, TOCEVC: 0, KADAV: 0, SIM: 0, TPD: 0, cocuklayasam: 0, CISST: 0, mag vakfi: 3, CYDD: 0, Toplumsal Afet Platformu: 0, GBtider: 0, pdder: 0, arc: 0, Kimse Yok Mu: 0, AYM: 0, FOCA FORUM: 0, MASED: 0, pinar: 0, veysi: 0, BED: 0, Istanbul Politikalar Merkezi: 0, Kiron Open Higher Education: 0, MayaVakfi: 0, ins4nd3r: 0, masiva: 0, Nirengi: 0, Anasalsheikh: 0, Syrian_Forum: 0, Bousla: 0, Omran: 0, Fener: 0, omran_: 0, RUSAG: 0

Yöneticiler:sitap: 12, evren emek: 7, didem: 0