Şub
12
sitap
Sivil Toplum Afet Platformu: 12 Şubat Çalışma Grupları Toplantısı
0
calima grubu
Harita Bulunamadı

Date/Time
Date(s) - 12/02/2014
All Day

Categories


Hayata Destek Derneği, Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Vakfı ve Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “Sivil Toplum Afet Platformu: Çalışma Grupları Toplantısı”, 27 kurumdan toplam 42 kişi katılımıyla 12 Şubat 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Açılış konuşmaları MAG Vakfı Genel Müdürü Elvan Cantekin, Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu ve SİTAP sekretaryası adına Gonca Girit McDaniel tarafından yapıldı.
SİTAP Kurucu Yürütme Kurulu Üyesi ve MAG Vakfı Genel Müdürü Mustafa Elvan Cantekin, Suriye krizi konusunda yaşanan gelişmelere değinerek Suriyeli mülteciler sorununun artık Türkiye’de yaşayan herkesin sorunu olduğu ve artık her boyutuyla görünür hale geldiğini belirtti. Platformun sürdürülebilirliği açısından önemli bir gelişme olarak Merkezi Finans ve İhale Birimi bünyesinde yürütülen AB Sivil Düşün Programı’ndan SİTAP’ın 2 yıl süresince fon almaya hak kazandığı haberini iletti.
Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu konuşmasında, SİTAP’ın kuruluş sürecini anlatarak bir önceki toplantıyı özetledi. Karaosmanoğlu, afet alanındaki paydaşların afet yönetiminde çok önemli yeri olduğunu, SİTAP’ın da bu alanda kolaylaştırıcı rolünü sağlama konusunda katkı sunacağının bir kez daha altını çizdi. Bu bağlamda, SİTAP’ın İç İşleri Bakanlığı bünyesindeki Göç İdaresi ile işbirliği geliştirebileceğini dile getirdi. Aynı zamanda, AFAD’ın “Afete Hazır Türkiye” programı çerçevesinde milyonlarca kişiye ulaştırmayı hedeflediği eğitimleri hedeflendiği ölçüde ve içerikte verilmesi için paydaşların da dahil olacağı bir ortaklığın önemli olduğunu söyledi.
SİTAP sekretaryası adına konuşma yapan Gonca Girit McDaniel ise öncelikle SİTAP’ın kuruluşundan bıu yana yapmış oldukları çalışmaları özetledi. Kısaca bu çalışmalar aşağıdaki başlıklar halinde sıralanabilir:
• Afet alanında çalışan veya çalışma potansiyeli olan sivil kuruluşların veri tabanının oluşturulması
• Online durum saptama araştırması
• SİTAP İletişim Planı ve Savunuculuk Stratejisi belgelerinin geliştirilmesi
• Web tabanlı afet iletişim sistemi üzerine çalışmalar (Bir önceki toplantıda detayları verilen SAHANA Programı) ve web-portal
• 24-27 Ekim tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen “İnsani Yardım Dünya Konferansı” kapsamında “Türkiye İnsani Yardım Alanında Yeni Aktörler Üzerine Bilgi Paylaşımı” isimli panele ev sahipliliği
• Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ziyareti
• SİTAP: Tanıtım ve Ağ Oluşturma Toplantısı organizasyonu
• “SİTAP Pozisyon ve Strateji Belgeleri”, “SİTAP Çalışma Usulleri, Üyelik Başvuru formu ve Niyet Mektubu” taslaklarının hazırlanması.

Raporun devamı için lütfen tıklayınız: 12_Subat_Calisma_Grubu_Toplantı_Raporu