Nis
17
evren emek
IV. SİTAP Çalışma Grupları Toplantısı
0
Harita Bulunamadı

Date/Time
Date(s) - 17/04/2015
09:00 - 13:30

Categories


17 Nisan 2015 Cuma günü Cezayir Restaurant Parkeli Salonda Dördüncü Sivil Toplum Afet Platformu Çalışma Grupları Toplantısına katılımınızdan memnuniyet duyarız.

Zarar Görebilir Gruplar Çalışma Grubu’ndan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği tarafından önerilen “Afet ve Acil Durumlarda Mahpuslar Grubu”  ile Yasal Çerçeve Çalışma Grubu’ndan Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı tarafından önerilen “Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi” grupları tanıtım sunumlarını gerçekleştirecekler. Toplantıda çalışma gruplarının planları paylaşılacak ve ilgili kuruluşların gruplara aktif katılımı beklenecektir.

Katılımcılar toplantıda ihtiyaca yönelik yeni çalışma grubu konu başlıkları önerebileceklerdir. Ancak bu konu başlıklarının afet risklerinin azaltılması ve afet müdahalesi çalışmaları ile ilişkili olması beklenmektedir.
Gruplarla ilgili kısa bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,
SİTAP Sekretaryası

Program:

09:00-09:30 Kayıt

09:30-10:15 Afet ve Acil Durumlarda Mahpuslar Grubu Sunumu

10:30-11:00 Ara

11:00-12:00 Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi  Grubu Sunumu

12:00-12:15 Ara

12:15-12:45  Değerlendirme

12:45-13:15  Çalışma Gruplarına Kayıt Alma ve Online Üyelikler

LCV: Lütfen 15 Nisan 2015 tarihine kadar katılımınızı Evren Emek info@sitap.org adresine veya 0 216 336 22 62 numaralı telefona bildiriniz.

I. Afet ve Acil Durumlarda Mahpuslar Çalışma Grubu 

Mahpusların acil durumlar ve afetlerde görebilecekleri zararların belirlenebilmesi ve önlemlerin alınabilmesi için öncelikle bu gruba yönelik önyargıların kırılması, kuruluşlar arasında bilgi paylaşımı yapılması ve resmi kurumların afete yönelik söylemlerinin mahsupları da içermesi gerekmektedir. Mahpuslar içinde özel ihtiyaç sahibi gruplar; engelliler, çocuklar, yaşlılar, LGBT, yabancılar üzerine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Afet ve acil durumlarda hapishaneler konusu anneleriyle yaşayan bebekler özelinde de gündeme alınmalıdır. Bu nedenle öncelikle bir algı çalışması yapılmalıdır. Hapishane binalarının da afetlere karşı dirençli hale getirilmesi gerekli çalışmanın yapılması ilgili kamu kuruluşlarından talep edilebilir. Ek olarak, hapishane binalarında afet ve acil durum hazırlık planı yapılması da  bu kapsamda dile getirilebilir.

Ayrıntılı bilgi notu için lütfen tıklayın.

II. Afetlerde Gönüllülüğün Yasal Çerçevesi Çalışma Grubu

Hemen hemen her gönüllü kuruluş, gönüllü çalışmalarda mevcut yasal çerçeve ve uygulama pratikleri bağlamında birçok alanda zorluklar, engeller ve hatta hukuksal konularla karşı karşıya gelmiştir. Çok geniş ve disiplinler arası bir alanı kapsamasına karşın mevzuatla bağlantılı olan bazı önemli tartışma konularını somut örneklere dayandırarak belirlenmesi ve düzenleme önerilerinin bunlar üzerinden hazırlanması hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi notu için lütfen tıklayın.