Trainings & Seminars

May
29
SPHERE Humanitarian Charter and Minimum Standards in Disaster Preparedness Training and Workshop
Trainings and Seminars

Location : Kadıköy Akademi 19 Mayıs Mah. Bayar Cad. Sultan Sok. No:18 Kadıköy

 

We are glad to invite you to the SPHERE Education and Workshop that is organized by CSDP and Kadıköy Municipality on 29 May 2015.

SPHERE project was initiated by International Red Cross and Red Crescent Movement in 1997, after the experiences of humanitarian failure in 1994 in Ruanda. Sphere embraces the minimum standards of water and sanitation, food and nutrition, sheltering, health, and education in order to provide disaster-effected people with a dignified life.

There will be limited participation for the training. Please fill the FORM until 26th of May.

Trainer: Zeynep Türkmen Sanduvaç, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

 

With regards,

Civil Society Disaster Platform

 

Program:

09:00-09:30 : Registration

09:30- 11.00 : Introduction

Sphere Project and Implementations in Turkey

Sphere Project and Handbook

11:00-11:30: Break

11:30-12:30: Sphere Project and Handbook (continues)

12:30-12:45: Break

12:45-13:30 Sphere Project and Handbook (continues)

Evaluation and Closing

 

For futher information: info@sitap.org

Mar
24
Core Humanitarian Standards
Trainings and Seminars

Civil Society Disaster Platform with the support of HAP International is organizing a meeting on “Core Humanitarian Standard” on 24 March 2015 in Gaziantep. We would be honored to have your presence.

HAP International promotes the Core Humanitarian Standard (CHS) in Quality and Accountability and enables humanitarian organizations to apply the standard more consistently on the ground. The CHS was launched in December 2014 in Copenhagen, in a conference hosted by the Danish Government.

During 2015 and 2016 HAP, together with its member organizations, will be advocating for the consideration of the Core Humanitarian Standard as a common standard and reference framework for all humanitarian actors at the 2016 World Humanitarian Summit in Istanbul to ensure a more systematic and consistently high-quality humanitarian response and greater accountability to communities and people affected by crisis.

Aim of the Introductory Meeting of CHS that to dissemination of the CHS with the aim of encouraging all humanitarian actors to use it in their work.

Best regards,

On behalf of

CSDP Steering Committee

Zeynep M. Türkmen Sanduvaç

For more information: zeynepturkmen@mavikalem.org

Note: Click for the draft program _CHS_Programme. The meeting language will be in English.

 RSVP: To confirm your attendance at the event, please respond by the end of day 22 March 2015 to Evren Emek at info@sitap.org, 0 216 336 22 62

Please kindly spread this event.

Date: 24.03.2015 – 09:15-13:15

Place: Tuğcan Hotel, Anadolu Seminer Hall Atatürk Bulvarı No:34 27010 Gaziantep

Dec
19
Psycho-social dimension of humanitarian aid
Trainings and Seminars

After the Marmara Earthquakes of 1999, Van Earthquake of 2011, Syrian refugee crisis and the Soma disaster that happened on 13 may 2014, non-governmental organizations, in addition to the gaining experience in the area of disaster response, brought up to the national agenda new questions in this area as well. The panel titled “Psycho-social dimension of humanitarian aid” which aims to draw attention to the psychosocial dimension of humanitarian aid which has to be taken into account by all organizations that are active or have the potential to be active in the field of disaster response during the course of their aid and support efforts as well as to the international standards developed in this area, will be held by Civil Society Disaster Platform (SITAP) and Association for Psychosocial Services in Disasters (APHB) on 19th December at Cezayir Restaurant -İstanbul.

Nov
26
Early Childhood Development in Emergencies Test Module For ToT
Trainings and Seminars

Early Childhood Development in Emergencies Test Module For Trainning of trainers will be held in Cezayir Restaurant in Beyoğlu.

Nov
25
Decreasing Disaster Risks and Response Efforts in Turkey in light of Humanitarian Aid Principles
Trainings and Seminars

Civil Society Disaster Platform (SITAP), in cooperation with Kadikoy Municipality, organized a seminar titled “Decreasing Disaster Risks and Response Efforts in Turkey in light of Humanitarian Aid Principles” with the goal of decreasing disaster risks and increasing public awareness with regard to disaster preparedness.

The seminar will be held in Kozyatagi Cultural Center Conference Hall on 25 November 2014

Nov
25
“ Türkiye’de Afet Risklerinin Azaltılması ve Müdahale Çalışmaları“ Semineri
Trainings and Seminars

25 Kasım 2014 Salı günü İstanbul’da Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile düzenlenecek olan “İnsani Yardım İlkeleri Perspektifinde Türkiye’de Afet Risklerinin Azaltılması ve Müdahale Çalışmaları“ konulu seminere katılımınızdan memnuniyet duyarız.

Türkiye’de yaşanan 1999 Marmara depremleri, 2011 Van depremi ve Suriyeli sığınmacı krizindeki müdahale deneyimlerinde görüldüğü üzere sivil aktörler, afet sonrası durumlarda insani yardımdan anlamında önemli bir rol oynuyorlar. Afet sonrası yardım ve iyileştirme çalışmalarına ek olarak, afet öncesi hazırlığa ve risk azaltımına destek oluyor, eğitimler, çalıştaylar ve konferanslar düzenleme gibi birçok alanda faaliyet gösteriyorlar. Ancak bu gelişmelerle birlikte uluslararası alanda kabul görmüş hak temelli ilke ve standartların Türkiye’de henüz pek yerleşmiş olmaması müdahale ve yardım çalışmalarının etkinliğini büyük ölçüde azaltıyor, kaynakların verimli kullanılamaması ve enerji israfı gibi sorunlara yol açıyor.

Afet risklerinin azaltılması ve müdahale çalışmalarının etkinliğinin ve verimliliğinin arttırılmasına katkıda bulunmak için uluslararası insani yardım standartları, afetlerde iletişim, koordinasyon ve organizasyon gibi konularda, STKlar, kamu kurumları, yerel yönetimler ve özel sektörü de içine alan paydaşlara yönelik bilgilendirme ve tartışma ortamının yaratılması gerekliliğine inanıyoruz. Bu konu başlıkları kapsamında, sivil kuruluşlar arası işbirliği ve bilgi paylaşımını güçlendirme, kamu ve sivil aktörler arasında güçlü bir iletişim ağı kurmayı hedefleyen bir seminer organize etmek istemekteyiz. SİTAP olarak Kadıköy Belediyesi ile işbirliğinde gerçekleştirmek istediğimiz “İnsani Yardım İlkeleri Perspektifinde Türkiye’de Afet Risklerinin Azaltılması ve Müdahale Çalışmaları“ başlıklı seminerin programını linkte bulabilirsiniz.

Seminer Programı

Tarih: 25 Kasım 2014 Salı
Yer: Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans  Salonu Bayar Cad. Buket Sok. No:16 Kozyatağı- Kadıköy
Tel: 0216 658 00 14

 

Saygılarımızla,

Sivil Toplum Afet Platformu

Sep
26
SİTAP Google Akademi Eğitimi
Trainings and Seminars
SİTAP Google Akademi Eğitimi

Hayatımızın son 20 yılına damgasını vuran internet devrimi toplum, ekonomi ve kültür üzerinde hızlı ve köklü değişimler yaratırken yaşamın her alanını yeniden şekillendirmeye, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik etkileşim modellerini değiştirmeye devam ediyor.

İnternette STK’lar için sunulan araçlar nelerdir? Bu araçları nasıl günlük iş akışına adapte edebiliriz? İnternet dünyasının sunduğu olanakları tanıtmak, projelerinizde hayatı kolaylaştıracak ürün ve servisler hakkında bilgi paylaşmak üzere “Google STK Akademisi” ni düzenliyoruz.

Google Türkiye ve Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) olarak bu eğitimde sizi ya da kurumunuzdan internet ve bulut uygulamaları konusunda çalışan bir temsilciyi aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Eğitim Tarihi :   26 Eylül 2014

Eğitim Yeri:  Hayata Destek Derneği, Katip Salih Sok.

48/1 Koşuyolu-İstanbul

Not: Eğitim kontenjanı 20 kişi ile sınırlıdır. Her kurumdan 1 temsilci kabul edilecektir.

Katılımınızı bildirmek için lütfen linkte bulunan formu doldurunuz.

 

Google STK Akademisi Programı

09: 00 – 10:30 Google Başlangıç

Search-Chrome-Good to Know – Trends – Analytics

10:30 – 10:45 Ara

10:45 –12:30 Google Başlangıç

Analytics- News- Alerts

12:30– 13:30 Öğle Arası

13:30 – 15:00 Google Paydaşlarla Etkileşim

Uygulama: G+ – Hangout On Air – Youtube

15:00 – 15:20 Ara

15.20 –  17.00  Google Ofiste Heryerde

Drive– Forms- Takvim

17.00 –  17.30  Strateji ve Planlama

 

Sep
17
An NGO Perspective on the new IASC Humanitarian Programme Cycle
Trainings and Seminars
An NGO Perspective on the new IASC Humanitarian Programme Cycle

PHAP  tarafından ICVA ve InterAction’ın da katılımıyla düzenlenen online bilgilendirme toplantısında STK perpektifinden yeni IASC İnsani Yardım Programı döngüsü anlatılacak.

Kayıt için…

Jun
23
Kamu-STK İşbirliği Perspektifinde Suriyeli Sığınmacilar Semineri
Trainings and Seminars
Kamu-STK İşbirliği Perspektifinde Suriyeli Sığınmacilar Semineri

“Kamu-STK İşbirliği Perspektifinde Suriyeli Sığınmacılar” temalı seminer düzenlendi.