BM Dünya İnsani Yardım Zirvesi Ulusal İstişare Toplantısı Düzenlenmesi Çağrısı
May
13
evren emek
no file
BM Dünya İnsani Yardım Zirvesi Ulusal İstişare Toplantısı Düzenlenmesi Çağrısı
Duyurular
0

Sivil Toplum Afet Platformu olarak 2016 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan BM Dünya İnsani Yardım Zirvesi öncesi sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacakları ‘Ulusal İstişare Toplantısı’nın düzenlenmesinde aktif katılım göstermek isteyen tüm kuruluşları işbirliğine davet ediyoruz.

2016 yılında İstanbul’da düzenlenecek ilk “Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Yardım Zirvesi”nde dünyanın her bölgesinden insani yardım kuruluşları, devletler, çok-taraflı kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri bir araya gelecek. Bu zirve için BM ve diğer ilgili resmi ve sivil kuruluşların yer aldığı hazırlık çalışmaları ve müzakereler 2014 yılından bu yana dünyanın farklı bölgelerinde 4 ana tema etrafında devam ediyor.

‘İnsani Yardımların Etkinliği’, ‘Zarar Görebilirliği Azaltmak ve Riski Yönetmek, ‘İnovasyonla Dönüşüm’ ve ‘Çatışma İçindeki İnsanların İhtiyaçlarına Hizmet Etmek’ temaları altında müzakereler başladı, yerel ve bölgesel etkinlikler sürüyor. Bu ana temalar etrafında 9 bölgeye ayrılan istişare toplantılarından Türkiye’nin dahil olduğu Güney ve Orta Asya Bölgesel İstişare Toplantısı 27-29 Temmuz 2015 tarihlerinde Tacikistan’ın Duşanbe kentinde gerçekleşecek.

Amacımız sivil toplum kuruluşları olarak Ulusal İstişare Toplantısı’nda oluşturulan çıktıların Duşanbe’de paylaşılmasını sağlayarak insani yardımın geleceğini şekillendirmek için katkı sağlamak.

Ulusal İstişare Toplantısının düzenlenmesinde aktif katılım göstermek isteyen kuruluşların 20 Mayıs 2015 tarihine kadar info@sitap.org adresine mail göndermelerini rica ederiz.CSDP
Araç çubuğuna atla