1K2N – Soma

SİTAP tarafından hazırlanan 1K2N (Kim, Nerede, Ne Yapıyor) matrisi Soma’da çalışan sivil toplum kuruluşlarının projeleri hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Harita üzerinde yer alan sivil toplum kuruluşlarının isimlerine tıkladığınızda açılan pencerelerden Soma’da gerçekleştirilen projeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Soma’da çalışmakta olan sivil toplum kuruluşları tarafından doldurulan matris aylık olarak güncellenmektedir.

1K2N Matrisi’ni indirmek için lütfen tıklayınız.

EKLE
KURUM ADI ÇALIŞMA ALANI NE YAPIYOR NEREDE HEDEF GRUP NE AŞAMADA KAPASİTE ve EK BİLGİLER
Yeryüzü Doktorları ve Pedagoji Derneği Psiko-sosyal Destek Kazada babasını kaybeden çocuklara yönelik oyun terapisi Soma 2-12 yaş aralığında babasını kaybeden çocuklar Manisa AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri iş birliği ile Soma Kurtuluş İlkokulu'nda hazırlanan oyun terapi odalarında 18-27 Haziran tarihleri arasında 2-12 yaş aralığında 18 çocuğa 6 günlük 108 seans Oyun Terapisi uygulandı. 100 çocuğa terapötik oyuncak seti ulaştırılıyor. Projenin devam etmesi durumunda terapi talebinde bulunan ailelerin listesi hazır. Yeryüzü Doktorları 2000 yılından beri 40'ı aşkın ülkede öncelikli olarak sağlık yardımında bulunuyor. Pedagoji Derneği ile Van depreminin ardından çocuklara yönelik psikososyal destek çalışması yapıldı. Pedagoji Derneği'nin Oyun Terapisinde uzman bir ekibi mevcut.
Genç Hayat Vakfı Psiko-sosyal Destek Psiko-sosyal destek çalışmaları. Kazada kaybı olan ve olmayan aileleri birleştiren çalışmalar.Gençlerin ve çocukların bireysel ve sosyal gelişimlerini destekleyici, okula ve günlük yaşama adaptasyonlarını kolaylaştırcı eğitim ve sosyal etkinlik faaliyetleri. İstanbul merkezli olarak, etkilenmiş bölgede Soma ve Kınık'ta. Gençler, çocuklar ve bu grubu etkileyen aktör olan kadınlar, öğretmenler, kanaat önderleri. Hane ziyaretleri yapıldı ve sosyal inceleme raporları oluşturuldu. Kamu kuruluşları, kanaat önderleri ile görüşmeler yapıldı. Nakdi destek sağlandı. Planlanan faaliyetler için saha çalışması yapılıyor. Psikolog, klinik psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, eğitmenlerden oluşan uzman bir ekip. Gençler, gençlerle temasta bulunan kurumlar, kişiler ve gruplarlarla çalışma deneyimi. Proje bölgesindeki yerel halk ve kanaat önderleriyle, yerel ve merkezi kamu kuruluşlarıyla sürdürülebilir ilşkiler. Üniversite öğrencilerden gönüllü destek ağı.
Fotoğraf Vakfı Psiko-sosyal Destek Çocuklara yönelik fotoğraf çalışması. Kazanin etkiledigi 25 ilceden biri olan Kinik -Elmadere Koyu'nde . 96 haneli ve 11 kaybin yasandigi, cogunlugun madencilikle ugrastigi bir koy. 6-14 yas grubu cocuk ve gencler icin gorsel anlatim , fotograf teknigi ve belgesel hikaye anlaticiligi konularini optik oyuncaklar, kolajlar, psikodrama , gunluk , resim gibi yontemlerle calisacaklar. Koyde kurdugumuz yerlesik atolye mekaninda her gun 5 atolye yurutucusu- fotografci Agustos sonuna kadar calismayi surdurecek , cumartesi gunleri tum koyun katiliminda sergiler acilacak. 2 grup saha calismasini 12 Temmuz cumartesi tamamladi. Atolye mekani, izinler, cocuklarin kayit ettirilmesi konulari bitti. Egitim programimiz uyarinca her hafta degisen gruplar calismayi devam ettirecek. Kapasite yeterse 3 km uzakliktaki Cankoy'e de sergi ya da 1-2 gunluk kisa bir calisma götürülmesi planlanıyor.
EMDR Psiko-sosyal Destek Olaydan etkilenen her grup (Sağ kurtulanlar, yakınları, çocuklar vb) için çalışma manuelleri hazırlandı, gönüllü grubun önemli bir bölümü için alanda çalışabilecek biçimde eğitimleri tamamlandı. Şu anda Soma'da APHB bünyesinde hizmet veren merkezde çalışacak ekibe en az 1 EMDR'cı gönderiyor. Ayrıca İzmir Eşrefpaşa Hastanesi'nin psikososyal Destek Birimine destek veriyor. Olaydan etkilenen her grup için çalışılabilecek şekilde planlama yapıldı. EMDR HAP TR APHB bünyesinde olmadığı için ilk günden bu güne kadar resmi kanallardan psikolojik destek vereblmenin yollarını aradı. Konu lle ilgili tüm sivil toplum örgütleri ile resmi makamlara EMDR hakkında bilgi verildi EMDR'ın erken dönem müdahalelerdeki etkliliği anlatıldı. Gönüllü listesi çıkardı.Tüm Türkiye'den 80 kişi (EMDR eğitimi almış uzmanlar) Soma ve çevresindeki psikososyal hizmetlere destek için gönüllü oldular. Ayrıca Yurtdışından EMDR HAP bünyesnde bir çok uzman destek için başvurdular. EMDR çalışmalarına devam edebilmek için bir ihtiyaç listesi yayımladı. İletişim için: didemtc@yahoo.com
Afetlerde Psiko-sosyal Hizmetler Birliği (Kızılay Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği, Türk PDR Derneği) Psiko-sosyal Destek Alanın tamamını kapsayacak 2 Psiko-sosyal destek merkezinde gezici ekipler ve gönüllüler aracılığıyla psiko-sosyal destek vermek Sahada destek veren 15 personeli bulunuyor. Ekip elemanları kaydırmalı olarak çalışıyorlar. Kızılay'ın sürekli bir personeli bulunuyor. Soma Merkez ve Dursunbey'de iki merkez kuruldu. Bu birimerden 25 ilçeye hizmet ulaştıracak. Çocuklar, Eşler, Anne/Babalar, Madenciler, Kurtarma sürecinde görev alan meslek grupları/Bireyler, İkincil travmaya maruz kalan diğer grupların mensupları. SAP kurulan merkezler için bilişim desteğisağlayacak. 3 personel bu destek ile merkezlerde sürekli çalışacaklar. Diğerleri gönüllü olarak görev alacak. Soma Merkez'deki bina Borusan, Dursunbey'deki ise Allianz desteği ile kuruluyor. APHB bünyesinde bakanlıklarla koordinasyon halinde bir çalışma yapılması hedefleniyor. Sahada çalışacak gönüllülerin bölgeye ulaşımlarının karşılanabilmesi için acil kaynak gereksinimine ihtiyaçları bulunuyor.
Çocukla Yaşam Derneği Psiko-sosyal Destek Çağdaş Drama Derneği ile çocuklara yaratıcı drama uygulaması Soma 3-6 yaş grubu öncelikli olmak üzere tüm çocuklar Projelendirme tamamlandı 20 gönüllüsü bulunuyor. Bakanlıklar ve UNICEF'le ortak çalışma yapma kapasiteleri var.
Soma Dayanışma Grubu ( Yeryüzü Doktorları, Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Vakfı, İyilikder) Bilgi Yönetimi ve Planlama Maden Kazasında yakınlarını kaybeden aileler ile yardım temelli çalışan STK ları buluşturarak 1 yıl süre ile yerinde ve uzaktan sosyal, hukuki, psikolojik destek vermelerini sağlamak. İstanbul, Soma Yardım temelli çalışan STK lar, Maden Kazasından etkilenen aileler. 18 STK biraraya gelerek ilk toplantı yapıldı ve 49 aile projeye dahil edildi. Daha önce birlikte çalışmış ve benzer yardım çalışmalarının koordinasyonunda tecrübe sahibi kuruluşlardan oluşmaktadır.
Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) Nakit ve Diğer Yardımlar Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına ayni destek Etkilenmiş bölgede İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar Hedef grupların belirlenmesi için Soma'ya bir ekip gönderilecek. 20 yılda binlerce çocuğun hayatına dokunmuş, bilgili ve tecrübeli geniş bir ekibe sahip.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Nakit ve Diğer Yardımlar Kriz sonrası toplamda 30.000 kişiye gıda yardımı yapıldı. Yetim çocuklara düzenli yardım sağlanması için 500 sponsor aile bulundu Etkilenmiş bölgede Gıda yardımı ve dağıtımlar için bölge halkı, sivil toplum kuruluşları, TTK, Maden ocağı. Yetim kalan çocuklar Gıda yardımı dağıtımı sona erdi. 1995'ten beri Türkiye içinde ve dışında çok çeşitli projeler yürütmüş, ciddi kapasitesi olan bir insani yardım kuruluşudur.Gelişmiş bir yetim destek programı mevcut. Yetim programına alınan tüm çocuklar 18 yaşına kadar İHH'dan düzenli destek alıyor.
Greenpeace Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Alternatif enerji kaynaklarına yönelme konusunda savunuculuk yapılıyor. Ulusal düzeyde Bakanlıklar ve tüm kamuoyu İmza toplanıyor Araştırmaya evrilebilir.
Genç Hayat Vakfı Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Kadınlara mesleki becerileri ve düzenli kazanç saplayacak çalışmalar. İstanbul merkezli olarak, etkilenmiş bölgede Soma ve Kınık'ta. Gençler, çocuklar ve bu grubu etkileyen aktör olan kadınlar, öğretmenler, kanaat önderleri. Hane ziyaretleri yapıldı ve sosyal inceleme raporları oluşturuldu. Kamu kuruluşları, kanaat önderleri ile görüşmeler yapıldı.Planlanan faaliyetler için saha çalışması yapılıyor. Psikolog, klinik psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, eğitmenlerden oluşan uzman bir ekip. Gençler, gençlerle temasta bulunan kurumlar, kişiler ve gruplarlarla çalışma deneyimi. Proje bölgesindeki yerel halk ve kanaat önderleriyle, yerel ve merkezi kamu kuruluşlarıyla sürdürülebilir ilşkiler. Üniversite öğrencilerden gönüllü destek ağı.
GBtider (Gıda Bankacılığı ve Temel İhtiyaç Derneği) Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Etkilenmiş bölgede 301 aileye ulaşarak ihtiyaç analizi tamamlandı. 5 Eylül 2014 tarihinde "Soma'da Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı" düzenlendi. Soma'da bir irtibat ofisi açıldı. Ayni yardım, saha koordinasyonu ve meslek edindirme konularında çalışılıyor. Soma'da çalışmak isteyen diğer STK'larla işbirlikleri gerçekleştiriyor. Etkilenmiş bölgede Bölge halkı 301 aileye ulaşılarak ihtiyaç analizleri tamamlandı. Ayni yardım ve meslek edindirme çalışmaları devam ediyor. Ayni yardım, saha koordinasyonu ve meslek edindirme konularında uzmanlıkları var.Bu konuda çalışmak isteyen kurumlar dernekle doğrudan iletişime geçebilirler.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eğitim ÇYDD Eğitim evi Soma'da açıldı. 7 Temmuz- 23 Ağustos 2014 tarihleri arasında ana sınıfından orta sona kadar öğrenciler ve anneler için yaz eğitimi etkinliği düzenlendi. Bu çalışmalar süresince, kampanya doğrultusunda eğitimine burs desteği verilecek öğrenciler belirlendi ve öğrenciler ve aileleriyle tanışıldı. Soma Kadınlar ve çocuklar Tamamlandı Çocuk ve gençlerle yürütülen birçok projeden edinilen deneyimlerle bölgenin ihtiyaçlarına özel psiko-sosyal etkinlikler geliştirebilecek ekip ve gönüllülere ve burs olanaklarına sahip.
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) Eğitim Erken çocukluk ve yetişkin anne babalık eğitimi, aile destek merkezi kurulması. Kınık Anne, Baba, Kadın, Çocuk Planlama aşamasında Ciddi sayıda tecrübeli gönüllüsü ve teknik uzmanlığı ile çalışmaya hazır.
Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) Eğitim Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarının eğitiminin desteklenmesi Etkilenmiş bölgede İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar Hedef grupların belirlenmesi için bu yaz Soma'ya bir ekip gönderilecek. 20 yılda binlerce çocuğun eğitime destek vermiş bilgili ve tecrübeli geniş bir ekibe sahip.
Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Afet Araştırma Birimi Eğitim Mevcut mühendislik ve teknik sorunların araştırılması; Madencilikle ilgili arşiv çalışması; İyi örnek uygulamaları ile ilgili yurtdışından gelecek uzmanlarla yapılacak eğitimlerle bilgilendirme çalışmalarının yapılması. Türkiye'de madencilik sektörünün olduğu yerler Teknisyenler, mühendisler, ilgili paydaşlar ve kamuoyu Teknik arşivleme tamamlandı. Diğer projeler iletişim ve planlama aşamasında, üniveristelerle işbirlikleri yapılıyor. Çalışmalar devam ediyor. Mavi Hilal Vakfının bu tür teknik araştırmalar yapacak bir teknik uzman havuzu mevcut.
Genç Hayat Vakfı Bilgi Yönetimi ve Planlama Ev ziyaretleriyle sorun ve ihtiyaç tespiti. Alandaki mevcud durum ve ihtiyaç, sorunlar ve yapılan hizmetlerin genel yapısını gösterecek bir yayın çıkarılıyor. Bölgeye düzenli ve istikrarlı gönüllülük desteğinin sağlanacağı çalışmalar. Proje bölgesinde ofis kurma ve sürekli personel barındırma çalışması. Kannat önderleriyle işbirliği. (Bahsedilen bu faaliyetlerin saha ve ön hazırlık çalışmları yapılmaktadır). İstanbul merkezli olarak, etkilenmiş bölgede Soma ve Kınık'ta. Gençler, çocuklar ve bu grubu etkileyen aktör olan kadınlar, öğretmenler, kanaat önderleri. Hane ziyaretleri yapıldı ve sosyal inceleme raporları oluşturuldu. Kamu kuruluşları, kanaat önderleri ile görüşmeler yapıldı. Planlanan faaliyetler için saha çalışması yapılıyor. Psikolog, klinik psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, eğitmenlerden oluşan uzman bir ekip. Gençler, gençlerle temasta bulunan kurumlar, kişiler ve gruplarlarla çalışma deneyimi. Proje bölgesindeki yerel halk ve kanaat önderleriyle, yerel ve merkezi kamu kuruluşlarıyla sürdürülebilir ilşkiler. Üniversite öğrencilerden gönüllü destek ağı.
SOMA da babasız kalan çocuklar Faceebook grubu Bilgi Yönetimi ve Planlama Grubun 28.500 üyesi var. Soma ile ilgili gelişmeler grupta paylaşılıyor.Grupta edinilen gönüllü dataları kullanılıyor. Etkilenmiş bölgede İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar, kadınlar Saha değerlendirme ve projelendirme aşamasında. süreci devam ediyor. 29.000 gönüllü kapasitesi, Sosyal medya kapasitesi
İst. Bilgi Üni. Örgütsel Psikoloji YL Programı Bilgi Yönetimi ve Planlama Madencilik işinin analiz edilmesine imkan verecek, bu işte ve sektörde madenci, danışman, mühendis, sağlıkçı olarak çalışmış bir gruptan Haziran'ın son haftasında teknik eğitim alıp; ikinci gün proje planı çıkartmak için bir atölye çalışması planlandı. Daha iyi güvenlik koşulları yaratılmış bir maden işletmesini ziyaret edip güvenlik kültürünün referanslarını belirlemek İstanbul, Soma ve çevredeki maden alanları İşçiler ve her kademede yöneticiler 28-29 Haziran tarihlerinde Soma gönüllüleri için madencilik semineri gerçekleştirildi. End. Ve Örgüt Psikolojisi, Güvenlik Kültürü konusunda uzmanlaşmış 2 öğretim üyesi. Gönüllü 15-20 YL mezun ve öğrencisi, proje ekibine dahil işyeri hekimi ve İSG uzmanları
GBtider (Gıda Bankacılığı ve Temel İhtiyaç Derneği) Bilgi Yönetimi ve Planlama Etkilenmiş bölgede 301 aileye ulaşarak ihtiyaç analizi tamamlandı. Soma'da bir irtibat ofisi açıldı. Ayni yardım, saha koordinasyonu ve meslek edindirme konularında çalışılıyor. Soma'da çalışmak isteyen diğer STK'larla işbirlikleri gerçekleştiriyor. Etkilenmiş bölgede Bölge halkı 301 aileye ulaşılarak ihtiyaç analizleri tamamlandı. Ayni yardım ve meslek edindirme çalışmaları devam ediyor. Ayni yardım, saha koordinasyonu ve meslek edindirme konularında uzmanlıkları var. Bu konuda çalışmak isteyen kurumlar dernekle doğrudan iletişime geçebilirler.
Oy ve Ötesi Bilgi Yönetimi ve Planlama Soma'daki ihtiyaçlarla gönüllüleri ve sivil aktörleri buluşturabilecek bir platform oluşturmada SİTAP'la birlikte çalışıyor. Online bir platform yaratılarak, bu platform saha ekipleriyle desteklenmeye çalışılacak İstanbul merkezli Tüm sivil aktörler: bireyler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları Çeşitli STK'lar ile toplantılar yapıldı, SİTAP ile çalışma grubu oluşturuldu ve online platformun ilk yol haritası oluşturuldu Websiteyi yapacak gönüllüleri ve sistem oluştuktan sonra destek çağrısı yapabileceği 30.000 gönüllüsü mevcut
SİTAP adına Hayata Destek Derneği Bilgi Yönetimi ve Planlama Soma ile ilgili çalışan ve çalışmayı planlayan tüm sivil aktörler arasında bilgi paylaşımı ve iletişimi kolaylaştırma İstanbul merkezli Tüm sivil aktörler: bireyler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları Düzenli toplantılar ve 1K2N matrisi güncelleme uygulaması devam ediyor. İhtiyaç olduğu sürece bu rolü üstlenmeye hazır. 5 tematik başlık altında ihtiyaç belirleme yapıldı. Bilgi yönetimi ve iletişim çalışmaları için 2 tam zamanlı personeli mevcut